Nedir Bu Gerilla Pazarlama?

Gerilla pazarlama genellikle küçük ve orta ölçekli şirketlerin uyguladığı bir yöntemdir. Genel olarak gerilla pazarlama stratejisi, tüketici gözüne viral olma temeline bağlıdır. Az bütçe ile diğer pazarlama yöntemleri için yüsek performans sağlayabilir. Gerilla İspanyolca’da küçük harp demektir ve Türkçe karşılığı ise küçük toplulukların büyük orduya karşı başlattıkları bir direniştir.

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla tipi pazarlama çeşidinde kampanyalar genellikle yaratıcı, ucuz, yenilikçi ve akılda kalıcı yöntemler kullanılır. Asıl amacı markaya katkı sağlayarak tüketici gözünde kendisini kalıcı olarak hatırlatmasıdır. Büyük ölçekli firmalar pazarlamanın her çeşidini kullanmak için yeterli bir bütçesi bulunurken küçük ve orta ölçekli firmaların bunu yapabilmesi oldukça zordur. Bütçesi sınırlı olan orta ve küçük ölçekli firmalar kendilerini gerilla pazarlama ile göstermeye çalışır. Başka bir deyişle orta ve küçük ölçekli firmaların tıpkı büyük bir orduya karşı savaşan asker gibi kendini savunarak gücünü ve yaratıcılığını ortaya koyar.

Büyük firmaların kullandığı geleneksel pazarlama da büyük maliyet gerekirken orta ve küçük şirketlerin kullandığı gerilla pazarlamasında ise yaratıcılık, enerji, hayal gücü ve heyecan gerektirir. Gerilla pazarlamada az müşteri getirir fakat insanların karşısına ilgi çekici bir şekilde çıktığı için akıllarında kalma olasılığı daha yüksektir. Fazla maliyet gerektirmeyen gerilla pazarlama, günümüzde büyük ölçekli firmaların da uygulamaya başladığı bir pazarlama çeşididir.

Jay conrad levinson gerilla Pazarlama stratejisinin temsili haldedir. Guerrilla marketing kitabının yazarı Jay 30 ayrı kitap yazmıştır. Kendisi Gerilla pazarlama hakkında şunu söylemektedir:

“bütçesi küçük hayalleri büyük girişimciler için olan yaratıcı pazarlama tekniği”

Gerilla Pazarlama Örnekleri

Gerilla pazarlama örneklerini hayatınızın birçok yerinde farkında olmadan görmüşsünüzdür. Bantlara boyanan çikolata logoları, kapalı balkon demirlerine arabalara ya da kasiyerin oturduğu alanın önüne sadece belden aşağısı çizilen insan figürleri gibi.

Binaların üstüne çizilen nesneyi tamamlayan evin dış bölümleri, kalabalık insanların bulunduğu yerlere konulan büyük resimler.

gerilla pazarlama nedir

İnsanların geçtiği geçitlere ya da yollara dikilmiş yaratıcı ürün heykelleri.

Kol saati resmi basılmış araba askıları

gibi birçok örnekleri bulunur. Diş macunu reklamı için bulunduğu tabelayı ısıtan insan figürü ve mc donalds tanıtımı için yaya geçide çizilmiş logosu da bu pazarlama stratejisine örnektir.

Benzer İçerik:   Çok Şaşıracağınız Pazarlama Örnekleri

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir