Meşhur Viral Pazarlama Nedir?

Viral pazarlama son zamanlarda çok duyulan bir kavramdır. Tam olarak nasıl işlediğini anlamak için bu kavrama gelin biraz daha yakından bakalım.

Bu pazarlama sisteminin en önemli özelliği satış yapan firmanın kendisi tarafından değil de onu satın alabilecek kullanıcılar tarafından yapılmasıdır. Yani bizzat kullanıcıların kendisi web sitesi ya da diğer sosyal medya kanalları ile beğendikleri bir ürünü diğer kişilere tanıtmasıdır. Viral reklam bu anlamda pazarlamada oldukça yeni bir girişimdir ve henüz belirli bir tanımı da yapılmamıştır.

Viral denmesinin nedeni ise bu reklamın tıpkı bir virüse benzer şekilde bir hesaptan başka bir hesaba yayılmasıdır.

Viral Ne Demek?

Viral nedir diyecek olursanız bir virüse benzer şekilde demektir. Viral pazarlamanın virüsten farkı ise kullanıcıların bunu gönüllü olarak diğer kullanıcılara göndermesidir. Bu sayede herhangi bir marka ya da ürün kısa zamanda pek çok kişiye tanıtılabilir.

Ayrıca firmanın kendi ağzı tarafından yapılmamış olması da reklamın daha etkileyici olmasını sağlar. Zaten temel olarak viral pazarlamanın ayırt edici ve etkileyici özelliği bu noktadır. Tabi ki bu reklamın başarılı olması için zamanlama, hedef kitlenin belirlenmesi, samimiyet, stratejik ve hemen anlaşılabilir mesajlar üretmek gereklidir.

Hedef kitlenin beklenti ve hislerine ulaşmayı başarırsanız viral reklamlardan faydalanabilirsiniz. Bir de böyle bir tanıtım ya da reklam paylaşacaksanız paylaşımın altına paylaş butonu da eklemelisiniz.

Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama denilince, hemen aklınıza sosyal medya hesapları aracılığı ile herhangi bir ürünü tanıtanlar aklınıza gelebilir. Kullanıp da beğendiğini ve ihtiyacı olan insanların onu almasını söyleyen ünlü ya da ünsüz kişilerin yaptığı reklamlar gelebilir.Bu şekilde tanıtılan bir ürün potansiyel müşteri kitlesi tarafından daha çabuk fark edilip daha çabuk satın alınabilir.

Viral Reklam Nedir?

Viral reklam, daha çok anlamadığımız reklamlardır. Yani beynimiz algılıyor fakat biz farkında olmuyoruz. Örneğin günümüz youtuber’ların giydikleri marka giysiler. Kendileri bunları tanıtmaz ama biz görürüz. Bu durum markalar için çok rahatlatıcıdır, çünkü reklam giderleri önemli ölçüde azalabilir. Ayrıca yapılan her Viral Reklam, markanın kalitesin arttırabilir. Reklamı yapacağı karakterin, yaşam tarzı, çektiği video içeriği, markaya yansıyabilir. Örneğin spor videoları çeken Deli Mi Ne kanalında puma markasının olması gibi.

Benzer İçerik:   Pazar Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Viral Reklam Örnekleri

Örneğimizde YouWin ile idda oynanmıştır. Maalesef kaybedilmiştir. Fakat bu video sosyal medyada fenomen olmuş paylaşılmıştır.

Yine burada markamız LG, viral pazarlama uğruna profesyonelliği konuşturularak güzel bir kamera şakası yapılmış. Adeta gerçek bir sahneymiş gibi kurbanlar kandırılmıştır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir