Küçük İşletmeler İçin Pazarlama Örneği

Küçük ya da büyük bütün işletmeler için bir pazarlama stratejisi gereklidir. Pazarlama, tanıtım, reklamcılık ve satış grafiklerinin takip edilmesi gibi konuları kapsayan geniş bir kavramdır.

Bu yazıda özellikle daha küçük işletmeler için son dönem geliştirilen pazarlama yöntemlerinden bahsedilecektir. Bu konudaki yenilikleri takip etmek bütün işletmeler için gereklidir. Hem işletmenizin satışlarını arttırmak hem de bu yeniliklerin gerisinde kalmayarak sektördeki yerinizi sağlamlaştırmak için bu yöntemler hakkında bilgi edinmelisiniz.

E-Mail Pazarlama

e-mail pazarlama

Bir işletmenin potansiyel hedef kitlesine toplu olarak e-mail göndererek satış, tanıtım ve reklam yapmasına e-mail pazarlama denir. Bu yöntem işletme ve müşteriler arasında aracısız olarak doğrudan bir iletişim kurulmasını sağlar. Bu yüzden de en etkili satış stratejilerinden birisidir. E-maillerden satış için faydalanmak isterseniz hedeflediğiniz kitlenin doğru olduğundan, doğru zamanda doğru bir içerikle o kitleye ulaştığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca maillerde müşteri kitlenize isimleriyle hitap ederek kişiselleştirilmiş mesajlar göndermelisiniz.

Gerilla Pazarlama

gerilla pazarlama

Gerilla pazarlama yaratıcılığa açık bir kavramdır. Bütçesi de sınırlı olan küçük işletmeler için etkili bir pazarlama yöntemi olabilir. Buradaki amaç beklenmeyen bir şekilde ve beklenmedik yöntemlerle müşterilerin karşısına çıkmaktır. Mesela farklı tasarımlara broşür hazırlayıp farklı yerlerde dağıtım yapabilirsiniz. Yollar, banklar, farklı iş makineleri, bina duvarları gibi yerlerde resim ya da afiş asabilirsiniz. Yeter ki bu yerler ve afiş tasarımları beklenmedik bir şekilde yapılsın.

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama bugün en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bu yöntemde sosyal medya kanalları, bloglar, web siteleri ve her türlü sanal ortam ürün tanıtımı ve satışı için kullanılır. Küçük işletmeler bu kanalları etkili bir şekilde kullanmak için tanıtım sayfaları ve siteleri düzenleyebilir ve e-mail, e-kitap, çevrim içi her türlü ortamı kullanabilir.

Doğrudan Pazarlama

Doğrudan pazarlama

Doğrudan pazarlama bir işletmenin müşteriye aracısız bir şekilde doğrudan ulaşarak pazarlama yapmasıdır. Bu konuda katalog ya da broşür gönderme, e-mail atma, doğrudan yüz yüze görüşme gibi pek çok yöntem kullanılabilir.

Ağızdan Ağıza Pazarlama

ağızdan ağıza pazarlama

Ağızdan ağza pazarlama kavramı viral pazarlama olarak da adlandırılabilir. Bu yöntemin temel özelliği bir virüs gibi kişilerin sanal hesapları ve kullandıkları yöntemlerle birbirine ulaşması ve ürün tanıtımı yapmasıdır. Özellikle ürünle ilgili olan kişilerin ya da sosyal medyada tanınan isimlerin kendi hesaplarında tanıtım yapması ve sosyal medya kanalları ile üründen diğer insanları haberdar etmesi bu yöntemle yapılan pazarlamaya birer örnektir. 

Benzer İçerik:   Nedir Bu Gerilla Pazarlama?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir