İşletmenizin Büyümesini Sağlayacak 5 Strateji

Yeni açtığınız şirketinizi nasıl geliştirebilirsiniz? 3 kişi ile başlayarak 1000’den fazla çalışan kapasiteye sahip bir şirkete doğru nasıl ilerlersiniz? İşte tüm detaylar…

1. Güçlü değerlere dayalı güçlü bir iş kurmak

Devam eden sürdürülebilir bir iş kurmak için yalnızca kâr beklentisi yeterli değildir. Etik değerler şirketin sürdürülebilirliğini destekler. Uluslararası büyük grupların itibarlarının bir dizi skandallarla lekelendiğini görebiliyoruz. Bu durumda şirketin saydamlığına özel olarak dikkat edilmesi gerekir. Çünkü sosyal ağlar ve anlık haberler çağında, itibar kısa süre içerisinde yerle bir olabilir.

İş yerimi nasıl tanıtırım diyorsanız şunları yapabilirsiniz. Kar odaklı bir yol izlemeyi bırakın. İşletmenizi büyütmek için bir süre kar odaklı çalışmayın. Sosyal medyada ve internet ortamında sayfalar oluşturun. Yaptığınız iş veya verdiğiniz hizmet de insanların size ulaşmasını sağlayın. Bulunduğunuz çevreyi konum olarak seçerek sosyal medya üzerinden reklamlar verin. Unutmayacağınız tek konu müşteri verileri. İsim, Soyisim, telefon gibi verileri saklayın. Dijital pazarlama konusunda size çok yardımcı olacaktır.

2.Çalışanlarınızın katkısına değer vermek

Çalışanlara kendilerini ifade etme fırsatı vererek, korkmadan konuşabilmeleri önemlidir. Özellikle rekabetçi bir sektörde iseniz çok hassas bir noktadır. Onlara fırsat verin.

Çalışma ortamında odaklanmak da önemlidir. Modern açık planlı ofisler, oyun odası, aynı zamanda iş-aile dengesini destekleyen birkaç uygulama ile şirketinize birçok fayda geri dönecektir. Bu stratejiler sayesinde dünyanın birçok yerinde bulunan şirketlerin fazlasıyla yetenek kazandığını söyleyebiliriz.

3. İnovasyonu benimseyin

iş yeri reklam yapımı

Yeniliklerden korkmayın. İnovasyonun bir risk olduğunu ve maliyet olduğunu sıklıkla duyuyoruz. Aslında inovasyon yapmamak maliyetlidir. Rakiplerinden daha az verimli olmak ve dolayısıyla da geride kalmak daha maliyetlidir. Var olan tek risk daha iyisini yapmaktır.

Müşterilerinizi değiştirmeyi denemeyin. Sadece onların gereksinimlerine uyum sağlayın.

Müşterilerinize hizmet sonrası iletişim adreslerini verin. Kartvizit günümüzde çöplere atılıyor. Ticari bir işletme ise kutulara reklamlar yapıştırabilirsiniz. Poşetleriniz kendi baskılarınız olabilir. El ilanları ve afişler ile iş yeri reklam için, bilinirliği arttırabilirsiniz.

4. Müşteriler kazanın ( ve onları saklayın)

Hedeflerinizin bulunduğu olaylarda hazır bulunmanız stratejinizin bir parçası olmalıdır. Müşteri yok ticari büyüme yok dememelisiniz. Tek yol dijital dünya olmamalıdır. Uluslararası birçok fuarlarda aktif olmalısınız.

Bir kez edinmiş olduğunuz müşteriyi tutmaya devam etmelisiniz. Müşterilerinizle sürdürülebilir bir ilişki kurmaya yönelik temelimizi atmalı ve bunun üzerine inşa ederek yürümelisiniz. Onları dinleyen, çözümler sunan ve güven temalı sürdürülebilirliklerle devam etmelisiniz. Unutmayın ki yeni müşteri kazanmak, mevcut müşteriyi elde tutmaktan 10 kat maliyetlidir.

5. Satın almalar

İşletmemi büyütmek istiyorum diyorsanız biraz harcamaları kesmeniz gerek.Şirket satın alımları büyümeyi hızlandırır. Satın alma ile çalışan ve müşteri sayısını arttırarak, pazar payını da arttırabilirsiniz. Dünya devi şirketler satın aldıkları şirketler ile büyümektedirler. Kazancınızı biriktirin, harcamayın. Farklı sektörlere yönelin. Microsoft, facebook, amazon gibi dünya devi şirketlerin şu anda 100’ü geçmiş şirketleri bulunmakta. Amaçları ise çok basit. Tekelleşmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir