Her Yönüyle Hedef Kitle Kavramı

Hedef kitle, ürün veya hizmetin hitap edeceği kitel olarak tanımlanabilir. Üretilen ürünler istek ve talepler doğrultusunda pazarlarda yerini alması için belli bir hedef kitlesinin olması gerekir.

Yazımıza ünlü yönetim bilimci Peter Drucker’in sözüyle giriş yapalım.

Yalnız tek bir kar merkezi vardır, o da müşteridir.

Hedef kitle, pazarlama iletişiminin en önemli unsurudur. Bu pazarlama yöntemi, 60 ve 70’li yıllarda yapılan pazarlarda herkese hitap eden ve tüm kitlelere hizmet sunan bir strateji belirlemişti. Şimdilerde ise hedef kitleleri daraltarak potansiyel müşteriye daha rahat ulaşabiliyoruz. Yapılan bu pazarlama çeşidi sayesinde daha çok ürün satabiliyor ve kar edebiliyoruz.

Hedef Kitle Nedir?

Hedef kitle kavramı aslında bir ürünün ya da hizmetlerinin belli bir toplum veya kesimlerin ilgi duyması sonucu ortaya çıkan arz ve taleplerine cevap veren bir pazarlama çeşididir. Tüketicilerin ihftiyacına göre ürün ve hizmet sunulduğunda, firmaların bu yönde sağlam analiz yapmaları, pazarlarında ayakta durabilmelerini sağlar. Belirlenen kitleye en iyi hizmeti sunan,  ihtiyaçları konusunda araştırmalar yaparak ürün üreten firmalar, müşteri güvenini kazanmış olup diğer rakipleri arasındaki farkı ikiye katlamış olurlar.

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır

Hedef Kitle Analizi
Hedef Kitle Analizi

Hedef kitle analizi yaparak daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Hangi ihtiyaçlar gerekli ise o yönde çalışmalar yapmak firmanın temellerini güçlendirir. En önemli sorulardan birisi de “Kim ve Ne ” soruları sorulmalıdır. Bu sorular sonucunda satışı yapılacak kişilerin genç mi yaşlı mı, evli mi bekar mı, çocuklar mı yetişkinler mi gibi sorular sorarak belirlemek mümkündür.

Hedef Kitle Analizi Örneği

Örneğin bir genç-yetişkin giysi firması olduğunu düşünelim. Ürünümüz orta pahalı ve kaliteli bir ürün ise, bu ürünü maddi durumu iyi olanlar alacaktır. Asıl satışımızın internet üzerinden olacağını düşünelim.

Google adwords veya İnstagram reklamları verirken şu seçenekleri işaretleyebiliyoruz. Medeni durumu evli, genç, daha önce internetten alışveriş yapmış, konum belirleme( lüx semtler işaretlenebilir) 25 Yaş üstü, 50 yaş altı, kız/erkek seçimleri yapılabilir.

Biraz detaylara girelim. 5-6 yaş kız oyuncak satışı yapacağız. Hedef kitlemiz yine medeni durumu evli ve 25 yaş üstü olabilir. Bu sefer sadece alt sınır belirledik. Reklamlarıda sadece youtube reklamları olarak belirledik. Çünkü günümüz 5-6 yaşındaki çocuklar sadece youtube ile ilgileniyorlar ve telefon sahipleri ebevenyleri. Düşünceme göre sadece erkekler yani babalar seçilebilir. Çünkü babalar kızlarının isteklerini genellikle yaparlar, anneler maddi konuda pek oralı olmazlar 😊

Analiz oluşturulduktan sonra satışı yapılacak ürünün tanıtımının en iyi şekilde lanse edilmesi gereklidir. Tanıtımı yapılacak ürünün zamanını, yerini, internet yolu ya da televizyon yoluyla reklamını seçmek tüketicilerin ürüne karşı ilgi duymalarını sağlamak açısından çok önemlidir.

Aynı zamanda hedef kitle analizi yaparak doğrudan pazarlama yapabilirsiniz. İnternet üzerinden facebook, instagram, google adwords kullanarak denemeler yapabilirsiniz. Böylelikle pazarlama işlemi için aracı kullanmamış olursunuz.

Hedef Kitle Örnekleri

Sigara firması olan Marlboro örneği, kadınları kendilerine hedef kitle olarak belirlemiştir. Onlar için daha hafif olması nedeniyle filtreli sigaraları piyasaya sürmüşler ve satışında başarılı olmuşlardır.

Kendimiz bir örneklendirme yapalım. Örneğin bebekler için ürününüz var;

  • Bebek sahibi olanlar
  • Yeni evlenen çiftler ( güzel bir pazarlama ile algı ve duygusal yönler etkilenerek satış yapılabilir.)
  • Bebek bezi satın alanlar
  • Evli çiftler
  • Bebek maması satın alanlar.

Hedef kitlemiz genel bir tanımlamayla bu şekilde olabilir.

1 Response

  1. Ağustos 25, 2019

    […] Hedef kitlesi sizin satış yapmakta olduğunuz ya da potansiyel olarak satış yapabileceğiniz insanlar toplamı demektir. Hedef kitleniz konusunda ne kadar iyi bir belirleme yaparsanız o kadar başarılı olabilirsiniz. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir