Her Yönüyle Bütünleşik Pazarlama

Bütünleşik pazarlama bir firmanın reklam ve tanıtımla ilgili konulardaki bütün işlerini tek bir ajansa ya da firmaya vermesi ile başlayan bir süreçtir.

Buradaki amaç reklamcılık konusunda yapılması gereken her şeyin belirli bir bakış açısı geliştirilerek ve belirli bir strateji izlenerek yerine getirilmesidir. Yani firmaların tanıtım konusunda ihtiyaç duydukları pr çalışması, tanıtım gereçleri, satış ve pazarlama stratejisi, markanın tanıtılması ve imajı gibi işlerin tek bir elden yapılmasıdır.  

Bütünleşik Pazarlama Nedir?

Bütünleşik pazarlama aslında bir firmanın müşteriler tarafından belirli bir imajının kabul edilmesi için yapılan işlemler sürecidir. Marka için bu imajın oluşturulması çok farklı boyutları olan bir meseledir. Bir firma müşterilerinin gözünde nasıl bir yeri olduğunu, satışlarını etkileyen bütün sosyal ve ekonomik belirleyenleri görebilmek için bütünleşik pazarlama hizmetinden faydalanabilir.

Bütünleşik Pazarlama İletişimi

İngilizce’de integrated marketing communications olarak geçen bütünleşik pazarlama iletişimi ise, pazarlama ve reklamcılık faaliyetlerinin müşterilerle dinamik bir ilişki göz önünde bulundurularak geliştirilmesi demektir.

Tanıtım ve reklamcılık faaliyetlerinizin etkili olup olmadığını ya da nasıl geliştirilebileceğini bütünleşik pazarlama iletişiminden faydalanarak öğrenebilirsiniz. Bu iletişim sistemi sosyal medya ve diğer kanalları kullanarak müşteri kitlesinin gözünde nasıl bir yerinizin olduğunu belirleyip buna göre bir strateji geliştirmenize katkıda bulunur. Bu sayede potansiyel müşteriler ve firmanız arasında bir sinerji yaratılır ve bu sinerji pazarlama konusunda atılım yapmanız için değerlendirilir. 

Bütünleşik Pazarlama İletişimi Örnekleri

İzzet Bozkurt Türkiye’de bütünleştirilmiş pazarlama iletişimi konusunda bir profesyoneldir. Bütünleşik Pazarlama İletişimi adlı kitabı bu konuda Türkçedeki en iyi kaynaktır.

Pazarlama iletişiminin gelişmesinde katkısı olan bir akademisyen olan İzzet Bozkurt bu konuda firmalara danışmanlık da yapmaya devam ediyor. Ona göre pazarlama pek çok konuyu kapsayan geniş bir alandır. Siz de bir pazarlama stratejisi geliştirirken müşteri kitlenizin bütün özelliklerini yakından takip etmeli ve ona göre bir strateji geliştirmelisiniz.

Mesela gençlere yönelik bir ürün pazarlanacaksa onu satın alabilecek olanların yaş ortalaması, nelerle ilgilendiği, hangi sosyal medya kanallarını kullandığı ve nelerden etkilendiği gibi konulara hâkim olmalısınız.

Benzer İçerik:   Çok Şaşıracağınız Pazarlama Örnekleri

Buna en güzel örnek Doritos’undur. Doritos akademi adı altında bir projeye imza attılar. Proje, sosyal medyaya, hedef kitlelerini çekmek için tasarlanmıştı. Hedef kitlesini televizyon sayesinde web sitelerine çektiler. Sosyal mecralarda yüksek takipçilere ulaştılar. Böylelikle kitlesini kendi kanallarına çekmiştir. Artık kolaylıkla doğrudan pazarlama yapabilirler.

İşte bütün bu belirleyenleri göz önünde tutup sizin için etkili bir bütünleşik pazarlama iletişimi örneği geliştirebilecek profesyonel bir firmadan yardım alabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir