Çok Şaşıracağınız Pazarlama Örnekleri

Pazarlama örnekleri saymakla bitmez.Pazarlama bütçe ve vakit isteyen bir süreçtir. Ancak yaratıcılık ve orijinal fikirler en iyi şekilde değerlendirilerek de pazarlama yapılabilir. Özellikle sınırlı bir kitleye hitap eden ürünler ya da küçük bir kitlesi olan küçük işletmeler için daha önce denenmemiş pazarlama yöntemleri kullanılabilir.   

Gerilla Pazarlama

Gerilla pazarlama alanındaki en orijinal fikirlerin kullanıldığı pazarlama yöntemidir. Hiç aklınıza gelmeyecek bir köşe başında, yolun ortasında yerde, orijinal olarak tasarlanmış bir şekilde bir bankın üzerinde tanıtım yapılması bu tür pazarlamaya birer örnektir. Hiç beklemediğiniz bir yerde farklı kıyafetler ve tasarımlarla bazı kişilerin karşınıza çıkarak bir ürünü tanıtması da bu yönteme dâhil edilebilir. Gerilla pazarlamada önemli olan müşteri kitlesini şaşırtmak ve yaratıcılıktır.

Niş Pazarlama Örnekleri

Niş pazarlama örnekleri ise doğrudan ufak bir kitleye seslenen pazarlama yöntemleridir. Büyük beden kıyafetler, sadece belli bir renkteki ya da malzemedeki kıyafetler için temizleme ürünleri gibi ürünlerin satışında niş pazarlama yöntemleri kullanılır. Bu ürünler için diğerlerinden farklı bir pazarlama stratejisi geliştirilmesi sürecine niş pazarlama denir. Marka ya da işletmenin özel ürünler üretmesi ve de bunları pazarlarken ürünlerin bu özelliklerini öne çıkarması niş pazarlama dâhilindedir.

Doğrudan Pazarlama Örnekleri

Doğrudan pazarlama örnekleri de geniş bir alana yayılır. Mesela bir yayınevinin kitaplarını onunla ilgilenebilecek kişilere doğrudan tanıtması, bunun için e-mail, broşür, e-kitap ya da telefonla görüşme gibi yöntemler kullanması bir doğrudan pazarlama örneğidir.  Kısacası herhangi bir aracıya gerek duyulmadan herhangi bir işletmenin potansiyel alıcılarına doğrudan ulaşması yöntemleri doğrudan pazarlama yöntemleridir. Burada müşterileriniz kişiselleştirmek, doğrudan isim ve meslekleriyle hitap etmek ve doğru kitleye ulaşabilmek önem kazanır.

Yeşil Pazarlama Örnekleri

Yeşil pazarlama örnekleri son zamanlarda sık karşılaşılan pazarlama yöntemleridir. Herhangi bir ürün üretilirken, hazırlanırken ve satışa sunulurken çevreye duyarlı olunması, geri dönüşüme uygun malzemelerin kullanılması ve doğaya zarar verilmeden bir pazarlama stratejisinin geliştirilmesi yeşil pazarlama örnekleri arasındadır. Bunun için de seçenekler geniştir. Broşür ya da katalogların geri dönüşümlü malzemelerden üretilmesi ya da satış ve pazarlama alanında belirli konularda çevreye duyarlı olunması yeşil pazarlamaya girer.

Benzer İçerik:   Meşhur Viral Pazarlama Nedir?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir